COVID-19 Updates

Our guidelines have been updated for this coming fall.

Student Leadership Awards

Each year, Elmhurst University celebrates the leadership shown by our students and their dedication to organizations that bring our campus community together.

The 2021-2022 Student Leadership Awards took place on May 10, 2022. Join us in congratulating the honorees below! We also encourage you to learn more about our many student organizations.

2022 Student Leadership Recognition

Senior of the Year Award

View the Winner

Founders Awards

View the Winners

Bluejay First Mentor Recognition
  • Zachary Avery
  • LeMeah Brownlee
  • Riley Deahl
  • Malia Dunlap
  • Gabriel Galindo
  • Alex Ho
  • Helena Janev
  • Raquel Sanchez
  • Alexandria Zendejas
Bluejay First Coordinator Recognition

• Hannah Yearout

EC Connection Mentor Recognition

• LeMeah Brownlee

• Ruby Fraire

• Habiba Ishtiaq

• Sonali Rajput

• Raven Rhone

• Valeria Perez

• Vianca Perez

EC Connection Coordinators

• Joi Reed

• Hannah Yearout

Resident Advisor Recognition
  • Emma Alberico
  • Armando Alvarez
  • Scott Anderson
  • Alexis Arias
  • Dennis Arreaza
  • David Castañeda
  • Melissa Cook
  • Javier De La Torre
  • Taylor Fuchs
  • Faith Garcia
  • Maggie Grady
  • Sydney Horton
  • Edith Hvarre
  • Danny Jones
  • Anna Kovats
  • Amanda Lams
  • Jade Link
  • Cailan Loebel
  • Karime Martinez
  • Edith Mercado
  • Malek Mostafa
  • Teresa Nguten
  • Ty ODonnell
  • Lindsey O’Donnell
  • Daphnet Paulino
  • Jackie Ponce
  • Maddie Puccillo
  • Alyssa Rafuse
  • Dasia Razo
  • Ana Romo
  • Vanessa Sevilla
  • Samuel Shulman
  • Amanda Swanson
  • Troy Taller
  • Eva Toon
  • Julia Zickus
Head Resident Recognition

• Hannah Bacon

• Alex Hall

• Kween Jeán

• Jeremy Lodewyck

• Courtney O’Donnell

• True Seal

Orientation Student Leader Recognition
  • Korynn Armendarez
  • Andrea Armenta
  • Kyasi Kayla Elise Bayani
  • Charles Busch
  • Angelica Canong
  • Gia Capozzoli
  • Evan Caverly
  • Michelle Diaz
  • Rachael Dickenson
  • Jorge Duran
  • Alexander Eddy
  • Vaishnavi Gandhi
  • Mason Garcia
  • Jessica Goodreid
  • Anayeli Huerta
  • Zoey Immordino
  • Hope Johnson
  • Tori Kornatowski
  • Shara McDaniel
  • Alexa Nastasi
  • Marina Orrico
  • Julia Pollina
  • Elizabeth Reiter
  • Grace Savio
  • Teagan Sloan
  • Clare Songco
  • Maisie Steele
  • Emilio Suarez
  • Jared Szaltis
  • Jennifer Szutowicz
  • Matthew Tobin
  • Marieli Urquiza
  • Drew Wieser
  • Jessi Winston
Orientation Student Leader Coordinator Recognition

• Abby Daniels

• Alyssa De Jesus

• Zack de Ramos

• Natalie Grillo

Resident Advisor of the Year

Armando Alvarez

Student Government Association Executive Board Recognition
2021-2022

• Sonali Rajput

• Hiba Anees

• Isabely Hernandez

• Juan Sandoval

• Shahnaaz Sakkaria

Union Board Recognition
  • Sonali Rajput
  • Hiba Anees
  • Riley Deahl
  • Zhanner Davis
  • Doodly Garcia
  • Ashley Liljeberg
  • Evan Caverly
  • Minh Nhat Nguyen

Student Organization Awards

Making a Difference Award

Social Ecological Economic Development Studies (SEEDS)

Advisor of the Year

Amanda Santucci, Interfraternity Council, Panhellenic Council

President of the Year

Sonali Rajput, Union Board

Distinguished Event of the Year

Alpha Mu Gamma Foreign Language Honor Society, Day of the Dead

Student Organization of the Year

Student Athlete Advisory Committee (SAAC)

Sorority and Fraternity Awards

Sorority Member of the Year

Cassandra Ibarra, Phi Mu

Fraternity Member of the Year

Alexander Eddy, Alpha Sigma Phi

Chapter of Excellence

Alpha Tau Omega

Athletics Awards

Merle Chapman Leadership Award

• Colton Krause, Football

• Emily Finkbeiner, Volleyball

Athletic Team Recognitions

• Women’s Cross Country

• Men’s Basketball

Elite 90

• Jonathan Zapinski

All-America Recognition

• Ava David, Women’s Track and Field

• Jimmy McAuliffe, Wrestling

• Jake Rhode, Men’s Basketball

Male Athletic Scholar of the Year Finalists
  • Ryan Camarata, Men’s Lacrosse
  • Paul Fomby, Baseball
  • Justin Hames, Wrestling
  • Tanner King, Football
  • Stefan Postman, Football
  • Troy Taller, Baseball
  • Marcus Yandall, Men’s Lacrosse
  • Jonathan Zapinski, Men’s Basketball
Female Athletic Scholar of the Year
  • Hannah Bacon, Women’s Soccer
  • Emily Clausen, Women’s Cross Country/Track & Field
  • Emily Duis, Volleyball
  • Amanda Lams, Women’s Track & Field
  • Lauryn Wesoloski, Women’s Soccer
Male Athlete of the Year Finalists

• Freddie March, Baseball

Jimmy McAuliffe, Wrestling

• Noah Mickelson, Men’s Lacrosse

• Jake Rhode, Men’s Basketball

• Trey Romay, Baseball

Female Athlete of the Year Finalists

• Ava David, Women’s Track & Field

• Emily Gilligan, Women’s Cross Country & Track Field

Individual Division Awards

Shining Star
  • Benjamin Bollinger
  • LeMeah Brownlee
  • Evan Caverly
  • Ava David
  • Emily Finkbeiner
  • Ruby Fraire
  • Natalie Grillo
  • Tanner King
  • Ashley Liljeberg
  • Michael Lyskawka
  • Edith Mercado
  • Raven Rhone
  • Regina Saponieri
  • Grace Savio
  • Mathew Serrano
  • Thomas Yarbrough
Bluejay Spirit Award

Adrianna Delaney

Silent Leader

• Jade Link

Friend of Student Affairs

• Andrea Kreig

• Anthony Antrobus

• Gus Rosada

The Flame Award

• Bianca Rodriguez

The Paul Krohn Award

Tyler Abuelhawa

1871 Award

• Hiba Anees

Bluejay of the Year

Mason Garcia

Congratulations to all of our honorees!
Explore more using the links below.

Connect with #elmhurstu